Advisor Groups

  • Prom Committee
      - Nicole Beier (Email)
      - Trish Miller (Email)

    School Newspaper
      - Tiffany Olsen (Email)
     
    Yearbook
      - Kelsey Thielges (Email)

Academic Co-Curricular Activities

  • Academic Knowledge Team
     
     - Josh Zosel (Email)
      - Jason Smithmeyer (Email

    AFJROTC
      - Col. Steven Muhs (Email)
      - James Gibson (Email)
      - Website

    Debate
      - Leah Juelke (Email)

    DECA
      - Sara Smith (Email)

    FCCLA
      - Jessica Staska (Email)

    Science Olympiad
      - TBD
     
    Skills USA
      - Andrew Henjum (Email)
      - Tom Cross (Email)

    South High Honor Society
      
    - Vanessa Boehm (Email)
       - Heather Guy (Email)

    Speech
      - Gayle Hyde (Email)
      - Tara Spletstoser (Email)

    Student Congress
      - Gayle Hyde (Email)

    Student Council
      - Vic Youngs (Email)
      - Aloysia Pfeiffer (Email)

Music/Drama

  • HS Musical Director
      - Kevin Kennedy (Email)
      - Sara Lichtblau (Email)

    HS Three Act Play Director
      - Kevin Kennedy (Email)

    HS One Act Play Director
      - Kevin Kennedy (Email)

    Music - Choir
      - Sara Lichtblau (Email)

    Music - Band/Pep Band
      - Sebastian Tackling (Email)

    Music - Jazz Band
      - Eric Saari (Email)

    Music - Orchestra
      - Tim Nelson (Email)

     

Co-Curricular Clubs

  • Art Club
      - Megan Johnson (Email)

    CARE
      - Heather Kenkel (Email)

    Cooking Club
      - Jennifer Denault (Email)

    Drama Club
      - Kevin Kennedy (Email)

    Environmental Club
      - Elizabeth Smithmeyer (Email)
      - Denise Lewis (Email)

    French Club
      - Phil Johnson (Email)

    German Club
      - Katie Wangstad (Email)

    History Club
      - Travis Hackey (Email)

    Improv Club
      - Kevin Kennedy (Email)

    Junior Classical League (JCL)
      - Grant Kraft (Email)

    Key Club
      - Courtney Johnson (Email)

    Math Club
      
    - Nancy Durow (Email)
      - Website

    PaY
      - Vanessa Boehm (Email)
      - Kim Cramton (Email)

    Spanish Club
      - Jaclyn Petik (Email)

     

Non-Curricular Clubs/Intramural Activities

  • FCA (Fellowship of Christian Athletes)
      - Sarah Storandt (Email)

    Fishing Club
      - John Dockter (Email)

    Gaming Club
      - Steve Tiedman

    Ping Pong Club
      - Luke Worthington (Email)

    Prism Club
      - Mitch Taragos (Email)

    Ski/Snowboard Club
      - Mitch Taragos (Email)
      - Website

    Trap Shooting Club
      - Kari Scott (Email)

    Ultimate Frisbee
      - Aaron Prestegaard (Email)